Velcí investoři – Sir John Templeton

Pokud bychom hledali seznam těch nejznámějších investorů, kteří na našem světě jsou, bude jedním z nich rozhodně i Sir John Templeton. Právě on se stal jakýmsi průkopníkem globálního investování, a mimo jiné založil také společnost Templeton Investment Management, která úspěšně jeho obchody realizovala.

Sám sir John Templeton se narodil v roce 1912 ve státě Tennessee. Zde však nevyrůstal, jelikož své dětství prožil ve Winchesteru, u svého dědečka, který byl chirurgem. Nikdy však nepřemýšlel o tom, že by se někdy angažoval právě v této oblasti, či dokonce že by v ní mohl být tak dobrý. Na své dětství navázal studiem v Yale, kde poprvé přičichl ke světu investic. Tedy konkrétně začal pozorovat své bohaté spolužáky, které vynakládali své peníze právě ke koupi akcií. Tato oblast ho začala zajímat i později, kdy nastoupil do jedné z makléřských firem, která sídlila v New Yorku.

Velký zlom v jeho životě však znamenala druhá světová válka, která propukla v roce 1939. Zatímco na mnohých lidech se podepsala velmi negativně, Sir John Templeton byl pravým opakem. Za vypůjčené peníze si nakoupil akcie 104 firem, jejíž akcie stáli méně než jeden dolar – od každé firmy přesně 100 kusů. Zajímavostí jistě bylo i to, že 34 z těchto společností již ohlásilo svůj bankrot. Uběhly však čtyři roky a skutečně zbankrotovali pouze 4 společnosti. Všechny ostatní však začali významně růst, a tak John Templeton svou investici zhodnotil, a to téměř čtyřikrát.

Tento úspěch pro něj znamenal jasnou představu, v jaké oblasti se chce dále angažovat, a tak založil společnost, která se začala zabývat investičním poradenstvím. Právě k ní se později přidala i celá řada dalších významných společností, aby společně vytvořili skutečný gigant. Tím hlavním byl fond nesoucí název Templeton Growth Fund, který sám Sir John Templeton spravoval, a to po dobu dlouhých 33 let. Samozřejmě právě tento fond patřil po celou dobu mezi ty nejvýnosnější fondy na celém světě, a dokázal generovat roční zhodnocení okolo skvělých 15 %.

Klíčem úspěchu se stala hlavně jeho rozvážnost, jelikož jak on sám s oblibou říkal, pro investiční úspěch je potřeba především čas. Aktivně tak vyhledával především levné tituly, ale zároveň takové, které měli potenciál poměrně slušného růstu. Ostatně stejná strategie se mu stala úspěšnou v období zmíněné druhé světové války. Zajímavá byla jistě i jeho druhá strategie, která spočívala v tom, zcela se vyvarovat těch zemí, ve kterých byly nejenom potíže s velkou inflací, ale také zde byl stále ještě socialismus. Ty dle jeho názorů nebyli pro investice nijak vhodné.

Pokud bychom si měli představit ty hlavní myšlenky, které Sir John Templeton uznával a propagoval, potom je tou základní určitě ta, že člověk by měl mít při investování pouze jeden hlavní cíl, a tím je maximalizace zisku. A právě tato maximalizace není výsledkem pouze dobrého odhadu, ale také studia samotného trhu, a mnoho investorů právě tuto oblast podceňovalo. Přitom jak sám Templeton říkal, právě znalosti byly to nejdůležitější, na čem se dali stavět inovace a nové postupy nebo metody.

K tomu všemu John Templeton používal i celou řadu vlastních a zcela unikátních metod, které nikdy předtím nebyli v investiční oblasti používány. Právě tyto inovace a neustálá snaha o to se vyvíjet z něho udělali jednoho z nejlepších investorů své doby. Nejenom jeho životní úspěchy, ale hlavně řadu tipů a celkový přístup k investování reflektuje také kniha s názvem Templetonův plán. I v ní se případní zájemci mohou setkat nejenom s mnoha životními filozofiemi tohoto moudrého muže, ale také s jeho celkovými postupy a s celkovým přístupek k investování jako takovému.

 

1 komentář u Velcí investoři – Sir John Templeton

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyzkoušejte moderní laboratoře TÜV NORD