Těžaři a zpracovatelé ropy nabízejí zajímavé dividendy i v nepříznivých časech

Ke klesajícím resp. v současné době stagnujícím cenám ropy se pravidelně vyjadřují ekonomové i politici rozdělení na dva tábory, přičemž jedni tvrdí, že klesající cena ropy bude mít negativní dopad na ekonomiku a druhý tábor opak. Úvahy na toto téma necháme stranou. S jistotou lze ale říci, že komu dělají nízké ceny ropy vrásky na čele, jsou těžaři, výrobci a distributoři ropy a souvisejících produktů. Ovšem, neodpustím si poznámku, že pokud na dané téma promluví politik, nejedná se s pravděpodobností hraničící s jistotou o informaci, která má cokoli společného s realitou, maximálně to znamená, že jeho zamýšlený krok může situace téměř vždy jen zhoršit. Klesající ceny znamenají pokles zisků, pokles zisků je většinou pro investory varovným signálem a výsledek je pokles ceny akcií. Téměř bez výjimky platí, že nejlepší doba pro nákup některé akcie je ta, kdy se množí negativní zprávy a mínění investorů o dané společnosti není převážně valné.
Podíváme se proto na odvětví těžařů, producentů a zpracovatelů ropy a plynu. Pokud platí výše uvedené, je aktuální cena ropy, která není trvalá a dříve nebo později se cena obrátí směrem vzhůru, určitým podnětem k tomu, podívat se na tento sektor blíže a pokusit se najít tipy na společnosti pravidelně vyplácející dividendu.

Prvním tipem, který stojí za bližší průzkum, je společnost SandRidge Permian Trust, kterou najdete pod tickerem PER. Jedná se klasického těžaře a zpracovatele se sídlem v americkém státu Oklahoma. V řeči čísel nejde o žádného těžařského obra, tržní kapitalizace se pohybuje pod hranicí půl miliardy dolarů. Pozitivně ale vypadají některé ukazatele. P/E na hodnotě 2.81, P/B 0.87, nulový dluh a dividendový výnos ve výši 38.42% jsou více než zajímavá čísla. Cena akcie se v době psaní tohoto textu pohybovala na hodnotě 6.82 USD. Firma je od svého založení v roce 2011 v zisku. Společnost se sice nemůže pochlubit dlouhou historií na burze, i tak ale stojí za bližší průzkum.Druhým dnešním tipem je Vanguard Natural Resources LLC, kterou najdete pod tickerem VNR. Jedná se v českém vyjádření o společnost s ručením omezením, jejíž hlavní náplní činnosti je akvizice a rozvoj na ropu orientovaných průmyslových společností na území Spojených států amerických. Poměrové ukazatele sice nevypadají tak atraktivně jako v prvním zmíněném případě (P/E 12.50, P/B 1.08), společnost je více zadlužená, poměr Debt/Equity je na hodnotě 1.46. Dividendový výplatní poměr je ale na atraktivních 14.72%. Cena akcie v době psaní textu dosahovala 17.12 USD.


Třetím dnešním tipem je britská společnost  Seadrill Partners, LLC, jejíž náplň činnosti je v podstatě stejný jako v předešlém případě. I v případě této společnosti nelze hovořit o dlouhé tradici fungování, založena byla teprve v roce 2012 a sídlí v Londýně. Dividendový výnos je na zajímavé hodnotě 14.19%, zajímavě vypadají i ostatní ukazatele (P/E 8.56, P/B 0.65), zadlužení je relativně vysoké (Debt/Equity 1.57).


S jistotou samozřejmě nelze nic slibovat, neb jistotu na burze hledat nelze, jak opakovaně v příspěvcích zmiňuji. Každopádně ale doporučuji bližší průzkum nejen těchto firem, ale i dalších společností, které se buď zabývají těžbou nebo příbuznými obory. Tomuto tématu se budu věnovat i v následujícím příspěvku.

Zdroje: Finviz.com, Yahoo Finance, Morningstar.com

6 komentářů u Těžaři a zpracovatelé ropy nabízejí zajímavé dividendy i v nepříznivých časech

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyzkoušejte moderní laboratoře TÜV NORD