Sanderson Farms – stabilně roustoucí dividendy

Někdy je nejlepší činností u investování nedělat nic. Nejeden investor zná větu, že nejdůležitější činnost při investování je sezení, tj, nicnedělání. Přesně tohoto hesla jsem se držel a na investice se řadu měsíců ani nepodíval. Nuž, je na čase podívat se, jestli se při zběžném průzkumu ukáže nějaký zajímavý tip pro dividendové investora.
Trochu cíleně jsem tentokrát zamířil do oblasti výrobců potravin. Jíst se bude vždycky a poptávka po potravinách bude vždy. I když, je otázkou, co budeme jíst a zda to, co jíme, je více výsledkem efektivní činnosti týmu chemiků nebo výsledkem poctivé práce farmáře. Právě jedna z farmářských firem jménem Sanderson Farms mě při hraní se screenerem zaujala.

Sanderson Farms najdete pod tickerem SAFM. Jde o společnost s tržní kapitalizací více než jeden a půl miliardy dolarů, tedy žádné drobné farmářské sdružení, ale docela slušný potravinářský kolos. Sanderson Farms se specializuje zejména na produkci kuřecího masa a výrobků z něj – čerstvá kuřata, mražené produkty, polotovary z kuřecího masa apod. Společnost dodává své produkty v celých USA a vyváží i na zahraniční trhy. Na trhu Sanderson Farms působí již od roku 1947.

Aktuální cena akcie se pohybuje kolem 69 USD. Dividendový výnos je sice méně atraktivní, dosahuje úrovně 1,28%, na druhou stranu, pokud se podíváme na vývoj výše dividendy a stálost její platby v posledních deseti letech, dividenda postupně mírně narůstá a Sanderson Farms platí i v krizových dobách.

V porovnání s ostatními společnostmi ze sektoru výrobců potravin je poměr ceny k účetní hodnotě na podprůměrné, tj. pro investora zajímavé úrovni 1,5. Poměr P/E dosahuje 5,6, což je hluboko pod průměrem potravinářského sektoru. Stejně zajímavě vypadá i zadlužení společnosti, které je na nule. Poměr current ratio ukazuje hodnotu 3,60. Firma tak má evidentně dostatek hotovosti i pro případ větší krize. Pro dividendového investora určitě zajímavý tip pro bližší průzkum.

Graf vývoje ceny akcií Sanderson Farms:
 

Zdroj: finviz.com, morningstar.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyzkoušejte moderní laboratoře TÜV NORD