Řecká krize příležitostí pro investory?

Museli bychom asi žít na jiné planetě, aby nás minuly zprávy z Řecka, které zřejmě čeká v řadě už několikátý bankrot (přesněji default). Zpravodajské servery se předhání v online zpravodajství o řecké krizi, informují o frontách před bankomaty, kapitálových kontrolách, nedostatku hotovosti, blížící se další velké depresi apod. Sice se zatím panika nekoná, ale může se časem objevit i díky všudypřítomným negativním zprávám. A pokud panika vypukne a začne opravdu tvrdá krize, šance, že se přelije do dalších států, které na tom s dluhy nejsou nejlépe (Itálie, Španělsko, Portugalsko, ale i Francie), poměrně výrazně roste. Následky si lze asi představit, i když to nejpříjemnější představa určitě není – pád ekonomiky, propad výroby, hluboká nezaměstnanost, pád burzy atd.

Právě to poslední je signál, u kterého by každý investor měl zbystřit. V posledních dnech burzy všude na světě na řeckou krizi zareagovaly, ale zatím nijak alarmujícím způsobem. Pokles v řádech jednotek procent není vzhledem ke kurzům akcií, které jsou mnohde na maximech, ničím znepokojujícím. Pokud ale panika nakonec vypukne a krizi se nepodaří zažehnat (a další půjčky pro Řecko řešením podle mého názoru nejsou), bude na akciových trzích, které mnozí analytici považují za silně přehřáté, následovat poměrně citelný pád. A výprodej se samozřejmě bude týkat i kvalitních dividendových titulů zavedených společností s mnohaletou historií, společností v jinak dobré finanční kondici. Co to znamená pro investory? Jednoznačně příležitost.

Buďte chamtivý, když se jiní strachují

Investorský guru Warren Buffett je známý výrokem, aby investoři byli opatrní v době, kdy jsou ostatní chamtiví a chamtiví ve chvílích, kdy se ostatní strachují. Trochu drsnější citát patří baronu Rotschildovi, který již před dvěma stoletími tvrdil, že čas nakupovat je ve chvíli, kdy v ulicích teče krev. Doufejme, že nepůjde o krev lidskou, ale že se současná řecká krize může zvrhnout v investorský masakr, není úplně nepravděpodobné. Kdo má v takovou chvíli výhodu? Ten, kdo má přístup k hotovosti a nemá veškeré prostředky utopené v cenných papírech. Znamená to, že je nejvyšší čas prodávat? Nutně ne, záleží na titulu, ale je třeba se obrnit, neb i nejkvalitnější akcie mohou padat. Na druhou stranu i v dobách krize mohou dát vyplácet dividendy. A navíc by mohla nastat neopakovatelná příležitost přikoupit další akcie s poměrně výraznou slevou. Není to sice pravidlem, ale dividendové akcie se po propadu často poměrně rychle vzpamatují a jejich pokles nebývá nejvýraznější.

Po jakých akcích se podívat? Je dobré sledovat vývoj situace a předem si vytipovat vhodné kandidáty na nákup. Záruku, byť ne stoprocentní, nabízí velké společnosti s dlouholetou tradicí vyplácení dividend. Pokud tyto společnosti již několika krizemi bez větší úhony prošly a jejich finanční situace je dobrá, je dost velká pravděpodobnost, že přečkají i tuto krizi. Opatrný investor, který se stane chamtivým v ten pravý krizový okamžik tak může roky po krizi sklízet ovoce v podobě růstu cen v řádech desítek i stovek procent a hlavně v podobě stále vyplácených dividend. Informovanější investor se může pokusit o hledání příležitostí v samotném Řecku. V této souvislosti je jistě více než vhodné mít účet u spolehlivého a finančně zdravého brokera.
Jak jste na krizi připraveni Vy? Držíte hotovost a čekáte na příležitost nebo máte peníze v cenných papírech a doufáte, že se krizi podaří zastavit?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nevíte, jak získat certifikace ISO - TÜV NORD