Obchodování s akciemi online a možná rizika

Obchodování s akciemi online a související nabídky brokerů jsou často prvním impulsem, díky kterému člověk mírně nahlédne do světa financí. Reklamní slogany objevující se na webech často vybízejí k online obchodování s akciemi, cizími měnami nebo komoditami a bohužel je tento obchod často prezentován jako snadná cesta ke zbohatnutí. Tak snadná, že ji může napodobit každý, i ten, kdo o financích a finančních instrumentech příliš velké povědomí nemá. Cíl je jasný, čím je obchodování jednodušší, tím více lidí může nalákat. Ovšem, ne vše, co je jednoduché, znamená, že to bude funkční. Tedy, ono to je funkční perfektně, ale o snadném zbohatnutí nemůže být řeč.

Online obchodování na burzách není žádnou novinkou, ovšem se stále se snižujícími cenami za připojení k internetu a všeobecnou dostupností rychlého připojení zaznamenalo online obchodování s finančními nástroji všeho druhu opravdu nevídaný rozmach. V jedné z knih zabývajících se investováním jsem četl vhodné přirovnání, že národ zachvátila nová obdoba počítačových her. Hra je to stále, jen se hraje s grafy, čísly a horkými tipy. A nepodlehnout lákadlu rychlého zbohatnutí nebo lákavým a bohužel velmi často klamavým příběhům na téma, jak někdo zbohatl doslova přes noc díky online obchodování, je často velmi těžké.

Předně je třeba si vysvětlil, jaký je rozdíl mezi obchodováním s akciemi online nebo s jinými instrumenty a mezi investováním. Obojí se většinou odehrává v online formě, investování je ale většinou záležitostí dlouhodobou a obzvlášť to platí v případě investování do dividendových titulů. Nákup akcie kdysi někdo přirovnal k manželství, které je na celý život. Tak striktně se k tomu stavět nebudeme, i u akcií nastane někdy čas, kdy je vhodné je prodat, nicméně rozdíl je patrný. Investor vyhodnocuje informace o společnosti, zjišťuje dostupná data, koupí a akcii delší dobu drží. V případě online obchodníků je přístup odlišný. Držení akcie nebo jiného instrumentu se většinou počítá na dny, častěji i jen na hodiny nebo dokonce v některých případech na minuty či desítky vteřin. Typický online obchodník většinou nejde po dlouhodobém zisku a postupném navyšování hodnoty podniku, naopak, zajímají jej kratší výkyvy cen na burze, ze kterých se snaží profitovat. Finanční analýza podniku je většinou vedlejší, podstatnější jsou pro online obchodníka grafy a informace, které z nich vyplynou.

Jen pro upřesnění, toto rozhodně není kritika online obchodování. Byť náš přístup je odlišný, není na místě odsuzovat jiné přístupy a faktem je, že právě ono online obchodování s akciemi, komoditami, opcemi a dalšími nástroji je daleko rozšířenější než staré dobré investování a držení akcií. A do obchodování se neustále pouští další a další zájemci. Právě z tohoto důvodu níže popíšeme rizika, kterých by se online obchodníci měli vyvarovat nebo se kterými by měli počítat.

Minulá zkušenost se nemusí opakovat

Na mnoha a mnoha školeních, kterých online brokeři nabízejí zdarma nepřeberné množství a kterých nabízejí za zajímavé peníze bývalí či současní úspěšní ale i neúspěšní obchodníci, se objevuje téma grafů a signálů, které se na nich objevují. Obrazce na grafech z minulosti se ale současným pohledem velmi dobře analyzují a vyvozují se z nich závěry. Jenže na burze není nic jisté a předem predikovat vývoj ceny na základě toho, jak se cena zachovala minule, pokud se objevil nějaký signál, je s nějakou větší pravděpodobností téměř nemožné. A totéž platí u různých indikátorů, o kterých řada obchodníků tvrdí, jak dokážou naznačit budoucí pohyb cen a odvolávají se přitom na vývoj cenového grafu v minulosti. Ideální indikátor, který by zaručoval úspěch, neexistuje a pokud by existoval, ten, kdo by ho vymyslel, jej určitě nebude na směšné peníze v řádech stovek dolarů i méně, nabízet široké veřejnosti. Co myslíte?

Hodně obchodů znamená hodně zisků pro brokera

Obchodování s akciemi onlineTohle je asi nejčastější problém těch, kteří se zabývají online obchody na burze. Neobchodujeme nikdy přímo ale přes prostředníka tj. brokera. Ten platí burze jisté poplatky a sám z poplatků žije. Kdykoli, kdy obchodník nakoupí či prodá, broker inkasuje zisk z obchodu. Čím častěji obchodník nakupuje a prodává, tím ho má jeho broker raději. Aby online obchodníci obchodovali častěji, nabízí jim brokeři většinou doplňkové služby jako je různé zpravodajství nebo doporučení. Vše funguje jako dobrý motivační prvek pro to nakupovat nebo prodávat. Na trhu existuje i řada velmi pochybných brokerských firem, které vsadili zejména na telemarketing a e-mail marketing a snaží se lákat nové zájemce opravdu primitivním způsobem. Nebudeme jmenovat, ale pokud se Vám ozve v telefonu hlas, který se snaží motivovat k nákupu akcí Visa a říká něco ve smyslu: „A víte, co dělají vlastníci takové společnoti před vánočními svátky? Jen sedí a koukají, jak jim cinkají peníze do kasičky,“ máte docela velkou jistotu, že Vám volá zaměstnanec některé z pochybných firem. Pokud aktivní online obchodník s akciemi zanalyzuje, jakou částku vlastně měsíčně odevzdá svému brokerovi, možná bude velmi překvapený. Dobrým pravidlem je, stanovit si maximální počet obchodů a toto pravidlo, kromě několika málo výjimek, zásadně nepřekračovat.

Syndrom „musím to dostat zpátky..“

Koho obchodování s akciemi online nebo investování pohltilo, ví dobře, o čem je řeč a je to mírně společné i investorům. Investor se může do akcie zamilovat a odmítne se jí zbavit, i když je jasné, že její koupě byla chyba. Drží ji a doufá, že se trend otočí. Jenže čekat v tomto případě může roky i desetiletí. Touhu dostat své peníze zpátky má tento investor společnou s online obchodníkem. Pokud obchodník ztrácí, má často tendenci vstupovat do dalších a dalších a mnohdy rizikovějších obchodů, aby ztracené peníze získal zpět. Roli sehrává psychologie a špatná rozhodnutí jsou více pravděpodobná než rozhodnutí správná. Výsledkem je tak často ještě vyšší ztráta. Takový přístup je podobný gamblerům, kteří sedí u hracích automatů a poté, co do blikající mašiny nasoukali celou výplatu, doufají, že za půjčené peníze od místního lichváře dostanou vše zpět. Pravděpodobnost, že se tak stane, se limitně blíží nule.

Úspěšných je jen zlomek

Online obchodování„Buďte úspěšní jako já“, „Vydělejte si na dům snů“, „Pracujte dvě hodiny denně“, „Obchodujte z pláže ve Španělsku“ atd. atd. Lákadel a údajných příběhů úspěšných je plný internet, v poslední době mě zaujal příběh údajného bývalého kamioňáka Lukáše, který začal s binárními opcemi a dnes je z něj boháč. Větší snůšku nesmyslů jsem nečetl už dlouho. Ono, kdyby se zájemcům o online obchodování předkládala pravda, každý by důkladněji zvažoval. Tady ta pravda je: Úspěšných obchodníků je jen malý zlomek. Jen malý zlomek profituje a velká většina ostatních ztrácí. Tak to zkrátka je. A když bude kdokoli tvrdit, že má zaručený recept, návod nebo indikátor, který Vám zaručí obchodní úspěch, je třeba se držet dvou pravidel. První pravidlo: Dotyčný lže, druhé pravidlo: Platí pravidlo číslo jedna. Pokud by někdo znal zaručený recept, jak z Vás udělat bohaté, opravdu by ho prodal za pár tisíc nebo desítek tisíc korun jen tak? Určitě ne.

Výše uvedené neznamená, že obchodování s akciemi online nebo obchodování s jakýmikoli jinými nástroji je výhradně ztrátová záležitost s nulovou možností úspěchu. Jen to, co je některými brokery a jejich zprostředkovateli prezentováno, není tak jednoduché a stejně jako v mnoha jiných oblastech platí, že základem je náročné a kontinuální vzdělávání a hlavně dodržování pravidel. A právě posledně zmíněná věc je v této oblasti největší problém, protože lákadlo rychlého zbohatnutí je příliš silné a my jako lidé jsme tvorové obecně chamtiví, toužící po rychlém úspěchu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rychlá a profesionální certifikace výrobních postupů