V novém roce s trochou spekulace

Při vyhledávání tipů z oblasti dividendových společností si většinou vybírám větší firmy, tedy firmy s velkou tržní kapitalizací. Důvod je prostý, neplatí to sice jako absolutní pravidlo, ale větší společnost rovná se většinou větší jistota, větší bezpečí a zároveň i určitou vybudovanou pozici na trhu. Pokud taková společnost vyplácí dividendy, dividendové politiky se často nevzdává ani v dobách, kdy se společnosti nedaří úplně skvěle. Jenže se tím člověk ochuzuje o spoustu dalších zajímavých investičních tipů menších firem, které pravidelně vyplácejí dividendy. Navíc, a to samozřejmě neplatí obecně, růst cen akcie bude v případě malých společností větší než u velkých a zavedených firem. Zdůrazňuji, nejedná se o pravidlo absolutní. Nabít ústa si člověk může, ať bude investovat do gigantů nebo do micro caps. Sázka na růst cen akcie navíc trochu zavání spekulací. Ale, je nový rok 2014, čas na nová předsevzetí a na rozšíření obzorů. Proč si tedy alespoň mírně nezaspekulovat, že?

Stále se budeme pohybovat v oblasti společností, které vyplácejí dividendy. Kritéria pro výběr budou možná ještě o trochu přísnější. Rozhodujícím faktorem bude nadále samozřejmě dividendový výnos a to čím vyšší, tím lepší. Druhou věcí, která podstatně ovlivňuje výběr, je poměr ceny akcie k tržní hodnotě společnosti. A po krátkém pátrání s pomocí screeneru často zjistíme, že v segmentu menších společností je řada zajímavých tipů, jejich poměr P/B bude i hluboko pod hodnotou 1. Dalším ukazatelem, ke kterému budu určitě přihlížet, je P/E. Většinou si nastavím filtr tak, aby byla akcie resp. společnost zisková a poměr P/E byl větší než nula. Na druhou stranu, pokud se nějaká firma dostane do ztráty po dlouhé řadě ziskových let a budeme na základě provedeného průzkumu přesvědčeni, že se ze ztráty dostane (trocha té spekulace), proč nějakou tu menší ztrátu neodpustit, pokud jde jinak o společnost relativně zdravou a ziskovou. Přihlížet je potřeba i k zadlužení společnosti. Malý dluh rozhodně nevadí, cokoli, co se blíží hodnotě 1 u ukazatele Debt/Equity, je velkým varovným signálem.

Stejně jako vždy je nutné každou vytipovanou společnost vždy důkladně prozkoumat, přečíst si výroční zprávy ale i nějaké ty diskuse na webu. Pověst firmy a spokojenost zákazníků rozhodně není od věci a v době všeobecného rozšíření internetového spojení si zákazníci případné negativní ale i pozitivní reakce určitě nenechají pro sebe.

No a konečně se podívám také trochu jinam, než na americký trh, i když ten považuji za stabilní a relativně rozumně regulovaný. I když s tou regulací je to možná trochu přehnané. V tipech, které najdu, budu určitě vynechávat asijské a hlavně čínské společnosti. Sice se člověk možná připraví o spoustu zajímavých tipů, ale této oblasti nějak zásadně nerozumím. Pokud možno, budu se vyhýbat technologickým firmám a nepřekračovat svůj okruh kompetencí.

Na závěr jedno důležité už mnohokrát opakované upozornění. Každý zveřejněný text je pouze podněte k dalšímu průzkumu a není žádným investičním doporučením. Autor neručí za případné ztráty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  • Technologie pomáhaly v USA k dalším maximům
    Americké akcie dnes v mírně rostly. Hlavním tahounem byly převážně technologie, kde placená televize Netflix reportovala výsledky. Společnost za kvartál našla 8,5 milionů nových předplatitelů, když trh očekával milionů šest.
Rychlá a profesionální certifikace výrobních postupů