Jaké akcie jsou nejlepší? Ty, co nepatří mezi žhavé tipy

Otázka, jak vybrat ty nejlepší akcie vyvstává pravidelně v mysli snad každého, kdo se na akciovém trhu pohybuje. Které akcie stojí za pozornost, které akcie mají velký potenciál růst resp. neztratit svou hodnotu a přinést investorovi v budoucnu zisk? Odpověď není a nikdy nebude jednoznačná. Zázračný model výběru té nejlepší akcie neexistuje. Určitá pravidla, kterými by se investor měl řídit, pokud chce minimalizovat riziko, ale jsou a je více než vhodné je při výběru akcií respektovat.

Čtete často různá investiční doporučení nebo aktuální žhavé novinky z akciového trhu? Nebo se dokonce necháte zlákat nabídkou některých brokerských forem, které po telefonu slibují nevídaný zisk, pokud budete investovat s nimi do jimi doporučených titulů? S tímto přístupem to asi nepůjde. Investování je záležitost pro chladné hlavy a touha po rychlém výdělku musí jit stranou. Následování žhavých tipů je nejlepší cestou, jak přijít o peníze. Které akcie jsou tedy ty nejlepší? Podle řady zkušeností mnoha investorů právě ty, o které se momentálně hráči na burze neperou.

Ten divný pocit zná mnoho investorů a příležitostných spekulantů. Při čtení doporučení a burzovních zpráv zaznamenají tip na opravdu žhavou akcii a vidí, jak její cena závratně roste, o desítky i stovky procent. Přichází takové to divné vyčítavé hlodání v hlavě, o kolik peněz už člověk přišel, když akcii nekoupil včas. A mysl začne ovládat chamtivost, protože, když akcie rostla tak závratně a všechny zprávy potvrzují, že je to trhák, tak snad poroste i dále a bude ještě šance vydělat nějaké peníze, nebo ne? Ano i ne. Šance, že poroste dál nebo se začne hroutit hned poté, co do akcie vložíte peníze, je v podstatě stejná. A to je docela velké riziko. Bohužel, v těchto chvílích často převáží chamtivost a touha po rychlém a snadném výdělku. Výsledek je více než nejistý.

Jaká je tedy ta nejlepší akcie? Představme si naprosto ve velkých uvozovkách nudnou akciovou společnost, která vyrábí už dlouho produkt, který jde solidně na odbyt, není ničím super zvláštní a nejde o sezónní záležitost. Produkt nepotřebuje žádné zásadní investice do inovací, prostě funguje a je využíván a vyhledáván už spoustu let. Akcie této společnosti neplní první stránky finančních webů, magazínů a makléři se nepředhánějí ve žhavých investičních doporučeních. Kurz akcie je většinou stálý s malými výkyvy i v dobách krize, protože i v krizových dobách se produkt prodává relativně dobře. Cena takové akcie v poměru k účetní hodnotě není nijak nadnesená, ideálně vyrovnaná či nižší, než je účetní hodnota. Cena v poměru k tržbám společnosti je na uspokojivé úrovni dosahující maximálně deseti až patnáctinásobku. Společnost není příliš zadlužená, není k tomu důvod, produkt, který nabízí, si na trhu našel místo a konkurence v tomto oboru je buď nízká, nebo je produkt tak kvalitní, že veřejnost za laciné kopie neutrácí. Tržby společnosti v čase rostou. Nikoli závratně, skokově z roku na rok, ale pomalu postupně narůstají uspokojivým tempem ideálně v řádech vyšších jednotek procent. Roční čistý zisk společnosti se postupně zvyšuje, stejně tak společnost vyplácí pravidelné dividendy, které navyšuje současně s růstem tržeb. Společnost má stálý management, jehož členy nepřeplácí, což je jeden z důležitých signálů. Náklady společnosti na prodej jejího produktu nejsou nijak závratné. Společnost má k dispozici dostatek hotovosti nebo jejích ekvivalentů, aby mohla bez problémů ustát náhlé finanční potíže. Společnost nemusí každý rok investovat závratné sumy do inovací a vývoje, aby se na trhu udržela. A konečně, společnosti jako investor budete rozumět a chápat, v čem její byznys spočívá, jak funguje a budete něco vědět o jejích produktech. To je v mých očích nejlepší akcie, do které můžete investovat. Samozřejmě, ideální není nic a při hledání budete muset ze svých nároků občas ustoupit, na některé kritérium budete pohlížet přísně, u jiné slevíte. A případný pokles ceny akcie je u takové společnosti v podstatě dobrým signálem. Pokud jsem přesvědčen, že jsem kupoval za dobrou cenu, mám šanci koupit za cenu ještě příznivější.

Do kterého sektoru se pro tyto z pohledu opatrného investora nejlepší akcie podívat? Výběr je překvapivě široký. Nabízí se sektor energetiky, různých operátorů hlasových služeb a internetových služeb, finanční sektor v případě zdravých bank a zejména pojišťoven a samozřejmě sektor producentů různého zejména spotřebního zboží. V tomto případě je nutná důkladná analýza konkurence. V ideálním případě je daná firma téměř monopolem, jehož činnost je jen minimálně regulovaná. V jakých oblastech je třeba být opatrný? Jednoznačně se jedná o technologické firmy, v nedávné době žhavé biotechnologie, technologické startupy a podobně. Dají se tam vydělat ohromné peníze, to bez debat. Ovšem riziko je příliš vysoké pro toho, kdo o takovém odvětví nemá naprosto dokonalý přehled.

Tou nejlepší akcií je tedy paradoxně ta, o které se málo mluví, který není žhavou investiční peckou, ale pravým opakem. Investice do takové společnosti má velkou šanci, že přinese investorovi v budoucnu zisk, který očekával. A s menší nervozitou nad výkyvy aktuálního kurzu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nevíte, jak získat certifikace ISO - TÜV NORD