Jak vybírat kvalitní dividendové akcie?

To je otázka, kterou si klade každý investor s odporem k riziku a s maximální snahou uchovat vloženou investici a pokud možno ji zhodnotit. Bohužel, na akciovém trhu není jisté naprosto nic a garanci růstu akcie nikdy nikdo nedostane. Riziko ale lze určitým způsobem minimalizovat resp. zvýšit možnost případného zisku. Dividendové akcie obecně jsou často považovány za relativně bezpečná aktiva, což obzvlášť platí u tradičních společností, které jsou takřka monopoly v jejich odvětví a na burze se jejich tituly obchodují dlouhou dobu. Společností obchodovaných na burze a vyplácejících dividendy je ale velká spousta a byla by škoda omezit se jen na top společnosti s takřka jistým postavením na trhu. Sice poskytují relativní jistotu, že o peníze zcela nepřijdete, na druhou stranu nemůžete ani čekat mimořádné zisky.

Mimořádné zisky nebudeme slibovat ani my, ale pokusíme se odpovědět na otázku, na co dát pozor při výběru dividendových titulů. Záruky v tomto směru, jak zmiňuji v předešlém odstavci, nečekejte (obecně je totiž nejisté vše, kde se točí větší peníze…). Pokud nepatříte ke skalním příznivcům přístupu Warrena Buffetta a nemáte v hlavě informace o všech veřejně obchodovaných společnostech v USA a dalších vyspělých trzích, nezbude Vám, než se spolehnout na některý ze screenerů, který funguje jako základní filtr. Další průzkum už je samozřejmě na Vás. Pokud některá akcie screenerem projde, neznamená to automaticky signál k nákupu, ale spíše podnět k dalšímu bližšímu a důkladnějšímu průzkumu, což znamená pročtení výročních zpráv, mimořádných zpráv, vyhodnocení informací klientů společnosti apod. V době internetu je informací k dispozici značné množství. Otázka pak je, jak je správně vyhodnotit a jakým informacím dát tu potřebnou váhu.

Kritéria výběru akcie

Nastavení screeneru je mimo téma článku a pokud zbude nějaký čas, rád bych do konce roku napsal detailnější návod alespoň základního ovládání několika zdarma dostupných nástrojů. V tuto chvíli předpokládám alespoň základní dovednost některý ze screenerů ovládat. Osobně používám Finviz.com v kombinaci s dalšími online nástroji – Google Finance nebo např. Morningstar.com.
První, o co se samozřejmě budete jako dividendový investor zajímat, je hodnota Dividend Yield. Obecně by se dalo říci, že čím je hodnota vyšší, tím lépe pro Vás. Stanovovat si ale nějakou nejnižší hranici není to pravé řešení. Nízká hodnota může napovídat např. tomu, že je firma v určité špatné finanční situaci, ale i přesto má snahu vyplácet alespoň minimální dividendu. Více napoví historie tohoto poměru. S tímto souvisí i druhá zásadní informace, a sice dividendová historie vůbec. Online nástroje nabízí zdarma informace o poměrně dlouhé dividendové historii firem. Opět obecně platí, že čím delší je historie vyplácení dividend, tím lépe. Ideálně, pokud dividendy alespoň mírně rostou současně s tím, jak rostou zisky dané společnosti. Pokud má společnost dlouholetou nepřetržitou historii výplaty dividend, je to určitě pozitivní signál. Samozřejmě to není záruka, že tato historie bude pokračovat i nadále. Na tomto trhu moc jistoty čekat nelze.

Druhým a velmi podstatným faktorem je dividendový výplatní poměr neboli částka, kterou společnost rozděluje akcionářům. Rozumná hodnota se těžko určuje a snadno by se dalo říci, že čím více, tím lépe. Ovšem, vysoký dividendový výplatní poměr bývá dlouhodobě jen těžko udržitelný. Proto je potřeba podívat se do historie společnosti a zjistit, případně vypočítat i tuto hodnotu v jednotlivých letech v historii. Pokud se drží na obdobné úrovni, je to dobrý signál. Pokud jeden rok hodnota nápadně vyskočí, doporučuji pročíst zprávy o společnosti, které zdůvodní, co k tomuto zvýšení vedlo. Mohlo to být např. jednorázové rozhodnutí, jak naložit s přebytečnou hotovostí. Pokud je hodnota příliš nízká dlouhodobě, může jít např. o rostoucí společnost, která potřebuje investovat do vlastního rozvoje, udržení místa na trhu, inovací apod. Typicky jde o technologické společnosti, kterým se raději vyhýbám. V případě dlouhodobě nízké hodnoty tohoto poměru je důkladné pročtení výročních zpráv úkolem číslo jedna.

Nejen dividenda rozhoduje

Dividendy jsou jedna věc, investor ale bude chtít profitovat i na růstu ceny akcií. Proto je do základního nastavení screeneru třeba dodat i další ukazatele, resp. jejich omezení. Vysoký poměr ceny k účetní hodnotě nebo poměru P/E může být u jinak solidně vypadajícího dividendového titulu výrazným varováním. Stejně tak budou důležité ukazatele manažerské efektivity.

Při investování nebo uvažování o vstupu na akciový trh ale mějte vždy na paměti, jak často opakuji, že žádná strategie není stoprocentní a nikdo a nic Vám nezaručí, že právě Vy budete super úspěšný investor. Při dodržování základních pravidel ale můžete snížit riziko na snesitelné minimum stejně, jako to činí manažeři akciových fondů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nevíte, jak získat certifikace ISO - TÜV NORD