Jak investovat do akcií – výběr brokera

Pokud přemýšlíte, jak investovat do akcií, bude jedním z prvních témat Vašich úvah výběr brokera. Co vlastně přesně označuje toto cize znějící slovo? Broker resp. brokerská společnost je firma, která koncovým zákazníkům (jako Vám nebo mně) nakupuje a prodává cenné papíry. V České republice je k této činnost potřeba zvláštní povolení, které vydává Česká národní banka. Za tuto činnost broker inkasuje od svého zákazníka určitou provizi.

Má-li někdo představu, že bude nakupovat a prodávat přímo na burze, je na omylu, bez brokerské firmy a jejích zaměstnanců – burzovních makléřů, se neobejdete. Obchodník s cennými papíry většinou poskytuje ještě řadu dalších služeb jako je např. investiční poradenství apod.

Pokud tedy uvažujete o tom, jak investovat do akcií, jako první si budete muset najít vhodnou brokerskou společnost. Tato etapa samozřejmě předpokládá jeden neméně podstatný fakt, a sice že máte co investovat, tj. máte vytvořenou rezervu pro případ potřeby a jste schopni si pravidelně měsíc odkládat určitou pevně stanovenou finanční částku nebo máte už nějakou částku k dispozici. Máte-li tuto záležitost vyřešenou a řešíte už jen technické záležitost úvah na téma jak investovat do akcií, začněte s vyhledáváním obchodníka s cennými papíry.

Podle čeho vybírat brokera

Jak je uvedeno v úvodu, k obchodování s cennými papíry je potřeba příslušné povolení České národní banky. Jeden z prvních kroků by proto mohl vést právě na webovou stránku České národní banky, kde najdete seznam všech obchodník s cennými papíry, kterým bylo příslušné povolení vydáno. V tuto chvíli odhlédneme od možnosti investovat přes zahraničního brokera, což technicky není rovněž nijak složité a budeme se zahraničními obchodníky s cennými papíry zabývat v některém z dalších textů. Na webu ČNB tedy najdete seznam všech obchodníků s cennými papíry. Jako základní vodítko pro výběr je to určitě dostatečné. Podle čeho se ale orientovat dále? Jedním z faktorů, které mohou ovlivnit Vaše rozhodnutí, je např. datum, o kdy má příslušný obchodník vydané povolení. Určitá historie a dlouholeté zkušenosti mohou hrát určitou roli.

Zorientujte se trochu v názvech obchodníků s cennými papíry a možná najdete i některé firmy, které poměrně hojně inzerují své služby na webu, tiskovinách nebo v televizi. V další etapě úvah na téma jak investovat do akcií bude zásadní hledání referencí. Zejména této etapě doporučuji věnovat patřičný čas a nic neuspěchat. Vyměnit svého obchodníka s cennými papíry je sice relativně jednoduché, ale proč si hned na začátku nevybrat kvalitu, že? Doporučuji průzkum na internetu, zadejte jméno vytipovaného brokera do vyhledávače společně se slovy zkušenosti, špatné zkušenosti, doporučení apod. V podstatě doporučuji vyhledávat se jménem brokera negativní slova. Čím více textů najdete tím hůře a čím méně, tím naopak lépe. Čas věnujte i diskusním fórům, která se věnují právě investování, hledejte ve starých vláknech a pokud máte už nějakého brokera vytipovaného, zeptejte se ostatních na jejich zkušenosti dobré i špatné. Dozvíte se tak mnoho cenných informací o přístupu zaměstnanců obchodníka s cennými papíry, službách a jejich kvalitě, o používané aplikaci a její uživatelské přívětivosti nebo naopak nepřívětivosti, ale i o tématu jak investovat do akcií.

Jste-li už ve svých úvahách na téma jak investovat do akcií dále a máte vytipováno několik obchodníků s cennými papíry, které nabízejí obchodování i drobným investorům, prozkoumejte jejich webové stránky a prezentace. Dnes už není žádnou výjimkou, že obchodníci nabízejí svým klientům možnost vyzkoušet si jejich obchodní aplikaci na tzv. demo účtu. Pro základní seznámení je to určitě výborná záležitost. Tzv. tradeři ocení kvalitu a rychlost poskytovaných dat, my dlouhodobější dividendoví investoři jednoduchost, zabezpečení aplikace a její stabilitu.

Pokud možno, nenechte se unést nějakou aktuální lákavou nabídkou a všechna pro a proti hodnoťte s chladnou hlavou. Ideálně si sestavte tabulku či seznam vytipovaných obchodníků, napište si veškerá zjištěná pro a proti, a pokud máte jakoukoli nejasnost, zeptejte se přímo dané brokerské firmy. Její odpověď Vám mj. řekne poměrně dost o rychlosti reakce na dotazy klientů a o přístupu ke klientům. Mj. není od věci podívat se po nabídce Vaší banky, která často možnosti zhodnocování úspor resp. investování nabízí.

Zásadní a podle mého názoru jedno z nejdůležitějších kritérií necháváme na samostatný článek. Pokud totiž uvažujete o tom, jak investovat do akcií v našem případě jak investovat do akcií vyplácejících dividendy, nutně musíte brát v úvahu poplatky. Jejich výše se může na celkovém výsledku Vašich investičních aktivit poměrně citelně odrazit. O tom v příštím článku.

 

 

 

 

1 komentář u Jak investovat do akcií – výběr brokera

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

  • Lovci talentu
    Martin Jahoda a Honza Březina pomohli vybrat ideální sport pro tři sta tisíc dětí. I díky nim mají poprvé v dějinách školáci z měst lepší kondici než jejich vrstevníci na venkově.