Jak investovat do akcií – výběr brokera II.

S menším časovým odstupem se vracím k článku na téma Jak investovat do akcií – výběr brokera. V prvním článku jsme si řekli, kdo je to broker, proč jej potřebujeme a podle čeho bychom jej měli vybírat, pokud mu chceme svěřit peníze. V tomto pokračování se budeme věnovat jednomu z velmi důležitých faktorů, a sice poplatkům. 

Pokud investujete s horizontem alespoň trochu delším než jeden měsíc a v případě, že jste dividendový investor, o tom nebude pochyb, poplatky Vás zřejmě nebudou zas tak trápit. Pokud ale realizujete více obchodů v krátkém časovém horizontu, musíte této oblasti věnovat značnou pozornost. 

Pokud se soustředíte na českou burzu, konkurence brokerů je poměrně slušná a poplatky se v případě české burzy pohybují na rozumné úrovni. U obchodů s menším objemem se poplatek za nákup či prodej bude pohybovat od čtyřiceti do mírně vyšších desítek korun. U objemů větších se s poplatky většinou nedostanete na vyšší stokoruny. Každopádně je důležité projít si velmi důkladně strukturu poplatků a zjistit, jaké jsou fixní poplatky nebo jaké procento z objemu obchodu si broker bude účtovat. Poměrně nenápadnou částkou je poplatek za vedení účtu a poplatky spojené se správnou Vašeho portfolia. Sice se většinou nebude jednat o horentní sumy, i tak si ale připravte ročně pár stokorun, a pokud chcete ušetřit, důkladně si pročtěte ceník Vámi vytipovaného brokera.

S vyššími poplatky musíte počítat, pokud obchodujete na zahraničních burzách. Je na místě rozhodnout se, v závislosti na tom, jaký jste typ obchodníka či investora, zda se vydáte k českému brokerovi nebo budete preferovat zahraniční společnost, která může mít poplatky zejména pro intradenní obchodníky na velmi solidní úrovni daleko nižší než nabízejí brokerské společnosti v České republice. Předpokládejme ale, že budete důvěřovat českému brokerovi. Pokud obchodujete na amerických burzách, připravte se na poplatek za obchod začínající na deseti a až jedenácti amerických dolarech, v případě evropských burz na poplatek kolem deseti EUR.

Důležitá poznámka – samozřejmě platíte, jak za nákup, tak za prodej příslušného cenného papíru, na což lidé často zapomínají. Patříte-li k těm, kteří denně udělají několik obchodů, nebo se chystáte stát se tzv. intradenním obchodníkem, objem poplatků bude činit velmi významnou částku. Jen si spočítejte, že při třech nákupech a prodejích denně a poplatku za obchod ve výši deseti dolarů, jste denně na minimálně šedesáti dolarech za poplatky. Navíc si napočítejte poplatky za data v reálném čase nebo obchodní platformu a zjistíte, že poplatky Vám budou z případných zisků ubírat poměrně významnou částku. A pokud obchodujete častěji, jen si spočítejte, jakou část odevzdáte brokerovi. Ne nadarmo se říká, že poté, co zazní zvon ohlašující konec obchodování, někteří pláčou, někteří se smějí, ale kdo se směje vždy, je broker. Ať klient tratí nebo vydělá, broker vydělává na poplatcích. Výše poplatků samozřejmě nebude hrát takovou roli u investora, který drží cenný papír delší dobu. Z uvedeného v podstatě vyplývá jediné ovšem zásadní pravidlo: Věnujte poplatkům dostatečnou pozornost a volte takového brokera, který má poplatky na rozumné úrovni s ohledem na Váš přístup k investování resp. obchodování. V této souvislosti je třeba zmínit různá investiční či obchodní doporučení. Člověk rád podléhá svodům a bojí se, aby o nějakou dobrou investiční příležitost nepřišel. Nepřijde, vždycky se objeví jiná, chce to jen trpělivost. Netrpěliví budou patřit k sponzorům brokerů.

To, že si brokera vyberete, ještě neznamená, že to bude svazek na celý život, jako byla kdysi chápána svatba (i když, při tehdejší době dožití to bylo reálné tvrzení, dnes jsme na tom o něco lépe). Sledujte proto občas jiné brokery a názory jejich klientů, a pokud Vám stávající broker přestane vyhovovat, přesuňte se jinam. Buď Vám stávající společnost nabídne srovnatelné podmínky, nebo přejdete ke konkurenci.

Člověk je sice v podstatě tvor pohodlný a snaží se pokud možno vyhýbat změnám, ale pokud Vám změna může ušetřit peníze, za námahu určitě stojí. Toto pravidlo se nevztahuje jen na brokery. Jste-li klientem mobilního operátora, dodavatele elektřiny, uživatelem internetu apod., sledujte nabídky konkurence a možná budete žasnout nad ochotou firem nějakou slevu poskytnout.

 

 

7 komentářů u Jak investovat do akcií – výběr brokera II.

 • Petr napsal:

  Fajn shrnutí, ale chybí mi tu konkrétně „reklama“ na nějaké brokery se kterými máš zkušenost (zejména to bude asi zajímavé spíše v tom zahraničí)

 • Tom napsal:

  Já právě nechci nikomu reklamu dělat. Osobně jsem u brokerjetu, který mi i přes výši poplatků vzhledem k mému investičnímu stylu vyhovuje. Pro intradenní obchodníky bude asi nej volbou Interactive Brokers. Článek je spíš vybídnutím k tomu, přečíst si vždy ceník a podmínky a nikoli slepě uvěřit reklamě :-)

 • Petr napsal:

  Brokerjet mi přišel drahý, takže já u ebrokeru. Nicméně ty poplatky i tak jsou dost velké (zahraničí)… A zase 200 000 Kč složit u interactive brokers se mi také nechce, chtělo by to spíše něco pro menší investory, kteří diverzifikují dividendové akcie… Už mám své portfolio složené, převážně Evropa a USA (ono toho je v USA spousta, těžko vybírat), ale docela mě láká ještě přihodit nějaké káčky a investovat v Asii… Nějaký tip na brokera pro Asii? Jinak osobně si myslím, že v takovém článku by opravdu mohlo být nějaké shrnutí brokerů pro různé kontinenty. Že by návrh na pokračování článku? :)

  • Tom napsal:

   Mě brokerjet vyhovuje s ohledem na mou frekvenci obchodů. Pokud bych se věnoval aktivnímu obchodování, určitě bych zkusil nějakou alternativu.
   S Asií to není špatný nápad, i když se přiznám, že tento region raději vynechávám..

   • Petr napsal:

    Domnívám se, že je to dosti opomíjená část a myslím si, že tam budou zajímavé investiční příležitosti. Jelikož akcie nebudou tolik přehodnoceny, jelikož investoři ze světa se moc nezaobírají Asií.

    A k tomu brokerjetu, jasně, chápu, ono vlastně když kupuješ pouze dividendové akcie, tak koupíš a X let držíš, takže ty poplatky tě tolik netrápí :) To já trošku i spekuluji a občas i prodám/koupím. nedržím se úplně dividendové strategie. Když vidím příležitost dobře prodat/koupit, jdu do toho.. :) A jinak marně čekám na další dividendové tipy, už mám připravené USD, tak doufám, že nás brzy opět obohatíš o nějaký poznatek, „kam ty prachy dobře investovat“ :)

    • Tom napsal:

     Tak k té spekulaci se teď také trochu kloním a hledám hlavně v oblasti společností s menší tržní kapitalizací a nízkým P/B poměrem. Brzo sem hodím nasbírané tipy :-)

     • Petr napsal:

      Ok, budu se těšit :) (snad to brzy bude opravdu brzy, už se mi klepe „prst na spoušti“, už mám nějaké firmy vyhlédnuté, ale ještě zvažuji…)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 • Lovci talentu
  Martin Jahoda a Honza Březina pomohli vybrat ideální sport pro tři sta tisíc dětí. I díky nim mají poprvé v dějinách školáci z měst lepší kondici než jejich vrstevníci na venkově.