Dividendový výnos – důležitá informace pro investory

Jednou ze zásadních informací, kterou bude investor při posuzování atraktivity společnosti zvažovat, je dividendový výnos dané akcie resp. dané společnosti. Dividendový výnos neboli v angličtině dividend yield je jedním ze základních poměrových ukazatelů které investor pro posuzování vhodnosti investice potřebuje. Záměrně zdůrazňujeme, že jde o jeden z ukazatelů, neboť pro prvotní posouzení bude investor potřebovat více informací.

Investora sice bude jistě zajímat absolutní výše dividendy, tj. celková částka, kterou daná společnost vyplácí na jednu akcii za rok, poměrový ukazatel dividend yield má ale o atraktivitě investice přeci jen lepší vypovídací hodnotu. Ukazatel dividend yield vyjadřuje poměr mezi roční vyplácenou dividendou a aktuální tržní cenou akcie. Tento poměr vynásobený jedním stem dává informaci o dividendovém výnosu v procentech.

Dividendový poměr = (roční hrubá dividenda / tržní cena akcie) x 100

Výpočet lze ilustrovat na smyšlené společnosti Rock & Heaven. Je-li aktuální tržní cena akcie 100 dolarů (či korun) a společnost vyplácí celkovou roční dividendu ve výši 5 dolarů, vychází nám dividendový výnos ve výši pěti procent.

Dividenda – stabilní příjem

Investováním do akcií společností vyplácejících dividendu si investor zajistí celkem stabilní příjem většinou mnohem atraktivnější než nabízejí konzervativní způsoby ukládání financí jako jsou termínované vklady nebo spořící účty. Investor samozřejmě musí brát v úvahu riziko, že v případě problémů společnosti nebo změny priorit společnosti může dojít ke krácení dividendy případně k přerušení jejího vyplácení nehledě na riziko poklesu cen akcie případně riziko ztráty celé investice. V případě uváženého přístupu k investování lze ale toto riziko minimalizovat.

Nejvyšší dividendový výnos ovšem nemusí automaticky znamenat nejlepší investici. V úvahu je třeba vzít pohyb ceny akcie, který může být způsoben bez zásadních důvodů, ale i z důvodů velmi závažných. Pokud cena akcie klesá při nezměněné výši dividendy, dividendový výnos začne rychle narůstat a na první pohled atraktivní investice se může brzy změnit v opak. (Samozřejmě ne vždy je pokles ceny nežádoucí, často naopak nabízí možnost nakoupit další akcie za ještě atraktivnější ceny.) Proto bude dividendový výnos sice důležitým, ale pouze jedním z řady ukazatelů, které bude investor při výběru vhodné akcie resp. vhodné společnosti zvažovat.

 

 

 

1 komentář u Dividendový výnos – důležitá informace pro investory

  • Miky honest aukro.cz napsal:

    CHtel bych investovat do solidnich akciji gde by moje penize byli zhodnoceny lepe jako v bance a nestracely hodnotu nejlepe my pripada nakoupit akcie Komercni banky Moneta bank CEZ anebo akcie Samsung eventuálne google. kazdou radu od skuseneho cloveka uvitam v bance dostanete dneska maximalne 1.5procenta to se vyc vyplati vrazit penize do pestovani rajcat jako do Banky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rychlá a profesionální certifikace výrobních postupů