Dividenda pojišťovny CNA Financial

Před nedávnem jsem při pročítání zahraničních webů zachytil krátkou zprávu o společnosti CNA Financial Corp. Jen jsem si zaznamenal jméno a vše pak na čas pustil z hlavy. Ke starým zápiskům jsem se dostal až nyní a společnost CNA Financal Corp resp. akcie této společnosti nevypadá vůbec špatně i z pohledu dividendového investora.

CNA Financial je klasickou pojišťovnou, která na trhu působí pod jmény CNA Specialty, CNA Commercial apod. Společnost se orientuje zejména na severoamerický trh s důrazem na Spojené státy americké. Poskytuje klasické portfolio pojišťovacích služeb jako pojištění majetku, pojištění odpovědnosti, životní pojištění, rizikové pojistky apod. a dále zajišťuje specifické pojišťovací produkty pro průmyslovou výrobu, oblast stavebnictví, zdravotnictví, dopravy atd. CNA Financial je z 90 procent vlastněna společností Loews Corporation. Společnost zaměstnává v současné době přes sedm tisíc pracovníků, její produkty dále nabízejí stovky nezávislých zprostředkovatelů a brokerských firem. Podle aktuálních statistik patří CNA k top deseti pojišťovacím společnostem na americkém trhu. A právě pojišťovny patří k byznysu, který rozhodně preferuji. Obecně platí, že určitou formu finančního zajištění v případě nějaké nenadálé události využívá téměř každý a i přesto, že pojišťovnictví patří k sektorům s poměrně značnou regulací, finanční síla pojišťoven si vždy díky kvalitnímu lobbyingu dokázala zajistit pro svůj byznys prostor.

Poměrně zajímavě vypadají akcie CNA Financial, která se aktuálně, v době psaní tohoto příspěvku, obchodovala za cenu těsně pod hranicí čtyřiceti dolarů. Poměr ceny k účetní hodnotě dosahoval hodnoty 0,81, což je pod průměrem celého sektoru pojišťoven, poměr P/E hodnoty 11,70. Dividendový výnos se v době psaní pohyboval na hodnotě 2,54%, což na první pohled není mnoho, na druhou stranu je CNA relativně stabilní společností, která se nepotýká se závratnými finančními prostředky a do budoucna lze očekávat min. stejnou, spíše mírně se zvyšující dividendu. Pojišťovna není nijak výrazně zadlužená, poměr debt/equity se pohyboval na hodnotě 0,24, což je hodnota mírně nižší, než je průměr sektoru pojišťoven. Od roku 2011 vyplácí CNA Financial dividendu pravidelně, výplata byla pozastavena v krizových letech 2008 – 2010. V roce 2011 činila výše dividendy na jednu akcii 0,40 USD, v roce 2013 už byla výše dividendy dvojnásobná.

Určitým varováním je, že CNA je úspěšnější v investiční oblasti spíše než v oblasti pojišťovnictví, která sice generuje největší část příjmů, ale náklady jsou na příliš vysoké úrovni.V oblasti investic se CNA daří daleko lépe. Společnost budeme určitě dále sledovat, obzvlášť segment samotného pojištění.
Společnost CNA Financial Corp. hledejte pod tickerem CNA.

 

Zdroje: Google.com, Morningstar.com, finance.yahoo.com, wikinvest.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rychlá a profesionální certifikace výrobních postupů